Jak czyścić kombinezon lub skórzaną i tekstylną kurtkę motocyklową?

9 lis 2023
Jak czyścić kombinezon lub skórzaną i tekstylną kurtkę motocyklową?

Odzież motocyklowa pełni nie tylko funkcję ochronną, ale także estetyczną. By kurtka czy kombinezon dobrze się prezentowały, warto wiedzieć jak czyścić kurtkę motocyklową lub prać kombinezon.


Karoserie samochodów pokrywają się błotem, kurzem, smołą drogową czy resztkami owadów. Dokładnie to samo zjawisko, tylko na mniejszą skalę, możemy zaobserwować na odzieży motocyklowej. Nie bez przyczyny często ma ona ciemne kolory – dzięki temu mniej widoczne są wszelkie zabrudzenia.

Jak samodzielnie wyczyścić kurtkę i kombinezon motocyklowy?


Prędzej czy później każdy motocyklista zada sobie pytanie, jak prać kurtkę motocyklową lub jak wyprać kombinezon. Zadanie tylko z pozoru wydaje się łatwe! Warto jednak zgłębić to zagadnienie, bo pielęgnacja odzieży motocyklowej zwiększa jej trwałość, a do tego pozwala na w miarę szybkie wykrycie uszkodzeń, które można usunąć nim zaczną się powiększać.
Jeżeli planujemy czyszczenie kurtki motocyklowej lub zastanawiamy się, jak wyprać kombinezon motocyklowy, zacznijmy od... przeczytania instrukcji. Zwykle jest ona dodawana nie tylko w formie papierowej, ale bywa też umieszczona po wewnętrznej stronie kurtki w formie wszywki, której nigdy nie zgubimy. Powód? Prędzej czy później konieczne stanie się czyszczenie kombinezonu motocyklowego lub pranie kurtki, a błędy w tym zakresie (np. użycie niewłaściwych środków), mogą doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń!


Jak wyprać kombinezon motocyklowy lub kurtkę motocyklową?


Przyzwoitej klasy odzież motocyklowa nie tylko ma wielowarstwową budowę. Może też być rozkładana na części pierwsze: zamki błyskawiczne, klipsy lub guziki pozwalają na wyjęcie spod zewnętrznej warstwy chroniącej przed chłodem podpinki czy membrany przeciwdeszczowej. I właśnie to należy uczynić, jeżeli planujemy pranie kurtki motocyklowej. Wspomnianą podpinkę można zwykle prać jak zwykłą odzież tekstylną, o ile nie jest zintegrowana z membraną. Sama membrana to już zupełnie inna bajka – nie dość, że konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta, to także użycie dedykowanych środków czyszczących oraz minimalnej siły – membranę naprawdę łatwo uszkodzić!


Pranie tekstylnej kurtki motocyklowej


Nieporównywalnie prostszym zadaniem jest pranie tekstylnej kurtki motocyklowej, czyli w przypadku odzieży wielowarstwowej po prostu kurtki zewnętrznej. Po wyjęciu membrany można to zrobić w pralce, unikając temperatur wyższych od 40 stopni Celsjusza, wysokich prędkości wirowania oraz suszenia w suszarce. Kurtkę motocyklową można prać w dedykowanych do tego preparatach czyszczących. Jeżeli ich nie mamy, a w danej chwili nie mamy szansy kupić, można zdecydować się na mydło w płynie. Proszki, zmiękczacze czy wybielacze nie powinny być używane. Warto przy tym dodać, że tworzywa użyte do wykonania tekstylnej kurtki motocyklowej niespecjalnie chłoną brud, więc dobre efekty może przynieść pranie w czystej wodzie bez używania chemii. Jeśli na powierzchni kurtki znajdują się plamy lub zanieczyszczenia, warto spróbować usunąć je przed rozpoczęciem właściwego prania, używając miękkiej szczotki lub gąbki oraz płynu do czyszczenia odzieży motocyklowej.


Czyszczenie skóry motocyklowej – czy można to zrobić samemu?


Czyszczenie skóry motocyklowej to tylko pozornie trudniejsze zadanie. Wszystko za sprawą budowy skóry. To, z czym mamy kontakt dotykając skórę, to warstwa elastycznej farby, która się na niej znajduje. Taka powłoka, dopóki nie zostanie uszkodzona, nie chłonie brudu (czego niestety nie można powiedzieć o zamszu...), który zatrzymuje się na jej powierzchni. Dzięki temu czyszczenie skórzanej kurtki motocyklowej czy całego kombinezonu nie nastręcza trudności. Należy sięgnąć po preparat do czyszczenia skóry motocyklowej. Użycie nieprzeznaczonych do tego produktów może zakończyć się uszkodzeniem kurtki czy spodni – z odbarwieniem lub częściowym zmyciem włącznie. Nawet gdy używany zestawu do czyszczenia kombinezonu motocyklowego, sprawdźmy w mało widocznym miejscu jak reaguje on ze skórą naszego kombinezonu.
Zadanie można powierzyć profesjonalistom – cena czyszczenia skórzanej kurtki motocyklowej to ok. 30-40 zł, a tekstylnej – ok. 80 zł. Drugie tyle trzeba zapłacić za spodnie. Wspomniane kwoty wystarczą na skompletowanie zestawu kosmetyków, który pozwoli nam na przynajmniej kilkukrotne czyszczenie odzieży motocyklowej.


Pranie skóry motocyklowej – za i przeciw


Czy pranie skóry jest możliwe? Tutaj zdania są podzielone. Od eksperta zajmującego się na co dzień renowacją, lakierowaniem i innym pracami nad wszelkimi elementami wykonanymi ze skóry usłyszeliśmy kiedyś jedno krótkie, acz dosadne stwierdzenie – skórę można prać, pod warunkiem, że będziesz ją później przez tydzień suszył. Dlaczego? To już temat na długą opowieść. 
W skrócie mówiąc – skóra ma skomplikowaną budowę fizyko-chemiczną, a niektóre działania, np. intensywne suszenie, mogą powodować jej kurczenie i pękanie. Kolor skóry to zasługa uwięzionych w niej chemicznych barwników. Jeżeli woda lub inny środek chemiczny spowodują choćby ich częściowe uwolnienie, na skórze pojawią się przebarwienia – będą szczególnie widoczne, gdy jasna wstawka sąsiaduje z ciemną. Jeśli decydujemy się prać skórzaną kurtkę motocyklową, w naszej ocenie warto to zrobić, o ile inne metody czyszczenia nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.


Czyścić, czy nie czyścić? Oto jest pytanie!


My odpowiemy krótko – zdecydowanie CZYŚCIĆ! Nawet jeśli nie dostrzegacie żadnych zabrudzeń na swojej odzieży motocyklowej, to podczas całego sezonu na pewno nie raz wasze ciuchy zmokły lub zostały przepocone. I właśnie z takich powodów powinny zostać poddane czyszczeniu i odświeżeniu. Serwisujecie regularnie Wasze motocykle? Na pewno tak. Pamiętajcie więc, że taka sama troska należy się Waszej odzieży motocyklowej.